Што старији то вреднији
ОЛДТАЈМЕРИ У БЕОГРАДУ

Читав догађај је организован у знак сећања на прву Међународну трку аутомобила и мотоцикала која је одржана 3. септембра 1939. године, у част рођендана малолетног краља Петра Другог, а организовали су је лист „Политика“ и Краљевски аутомобилски клуб Југославије. Пре 85 година, трка око Калемегданске тврђаве исписала је неке од значајних страница историје престижних ауто-мото такмичења које данас познајемо као Формула 1. Београдски Гран При је покренут као догађај који подсећа на важну историју наше престонице и њен значај у културном и технолошком развоју овог дела Европе и света.

У склопу свечаног пријема, у суботу 31. августа, у Белом Двору је приказана изложба „Династија Карађорђевић и аутомобили“ која показује дубоку везу коју чланови Краљевске породице Србије имају са аутомобилима. Осам старих аутомобила било је изложено испред и у задњем дворишту Двора, док су балетски уметници Националне фондације за уметничку игру, предвођени њеном директорком Ајом Јунг, извели специјално осмишљену играчку нумеру.

Престолонаследник Александар је као домаћин и покровитељ поздравио госте у дому Краљевске породице, захваливши се свим партнерима и организаторима на овом лепом, важном и успешном догађају, и изразио своје уверење да ће он постати традиционалан и бити још успешнији у будућности. „Сећање на Гран При одржан 1939. године је успомена на неке другачије дане и времена, на стари Београд и Краљевину Југославију. Огроман број људи који су присуствовали тркама пре осамдесет пет година сведочи о њиховој жељи за нормалним животом. Да забораве стрепњу од надолазећих ужаса и замене га осећањем које није било ишчекивање и страх од предстојећег страшног сукоба. Био је то зрак светлости, комадић наде, пре надолазеће таме“, истакао је принц Александар.

Овим догађајем, додао је он, „ чувамо сећање на стари Београд, нашу земљу, нашу историју. Отимамо делове прошлости од заборава, што дугујемо нашим прецима, да чувамо њихово наслеђе и визију живим, и да их наставимо. Визију града и земље који су равноправан део савременог света, који нису желели рат, већ да буду просперитетни и живе у миру. То је нешто на шта сви треба да будемо поносни”.

Пријему су присуствовали бројни амбасадори и други представници дипломатског кора, чланови саветодавних тела Круне, представници културних институција, као и многи други угледни гости из области привреде, уметности, културе и јавног живота Србије. Окупљенима се обратио и Лука Гори, амбасадор Италије у Србији, који је истакао значај оваквих догађаја за очување и унапређење добрих односа између наших земаља, као и Ђорђо Андријан, директор Гран при Београда, који је говорио о манифестацији.

У недељу 1. септембра, публика је имала прилику да види изложбу и дефиле више од шездесет јединствених историјских аутомобила и мотоцикала из Италије, Бугарске и Србије. Принц и принцеза су се у једном од аутомобила провозали око београдске тврђаве, у првом кругу реконструкције старе трке, а у другом аутмобилу је био амбасадор Италије. Вредност возила која су представљена превазилази материјалну, јер свако од њих прате посебне приче. Посебан део овогодишњег догађаја био је излазак  оригиналног „бе-ем-веа 315“ на улице око Калемегдана, што је био његов повратак у јавност после  85 година! То је било једино функционално возило преостало из прве трке 1939. године. Догађај је завршен испред Скупштине Београда.

У организацији ове манифестације учествовали су, поред поменутог Ђорђа Андријана и чланова његовог тима, још и Град Београд, Ауто мото савез Србије, Српски савез за историјска возила, Италијанскои институт за културу, Међународна асоцијација старих возила „ФИВА“ и бројне друге фирме и појединци.

С.Ј.

Фотографије: Игор Урсић