МАРИНА И МИЛАН ИЛИН
Опанком чувају традицију

Марина и Милан Илин, брачни пар из Новог Сада, већ неколико година се баве израдом опанака. Како кажу, није им циљ само зарада, већ и намера да овај занат и овај производ сачувају од заборава. Марина као фолклорни педагог успешно води своју „Фолклорику“, а Милан, звани Мића, обућар је и једини опанчар у граду и – ето одакле идеја да праве опанке и да отворе Опанчарско-папуџијску радњу „Марина и Мића“ 2016. године када и добија сертификат старог заната.

Удружење „Фолклорика“ основали су у Новом Саду, на Међународни дан младих 12. августа 2016, са циљем да афирмишу децу и младе за народно стваралаштво и традицију. Удружење броји око стотину чланова који се окупљају у оквиру пет фолклорних ансамбала. Најмлађи ансамбл је „Фолклорна азбука“ за децу узраста од три до шест година, а најстарији „Рекреативни фолклорни ансамбл“ у којем се друже ветерани, који желе да науче да играју или су некад играли.

Брачни пар Илин се труди на све начине да се не заборави српска традиција, па држе и предавања и радионице на тему опанчарског заната и народних ношњи. Имали су част, а самим тим и држава Србија, да на позив Фондације „Култура нација“ и Фондације „Горчаков“, 2021. године у Москви, представе српски национални вез и историју опанка на Интернационалном Етно-форуму „Ново поколење“. Наиме, у Москви је 27. и 28. новембра 2021. године одржан Етно-форум „Нова генерација 2021“, на коме су учествовали и представници Србије (Милан и Марина Илин) који су одржали мајсторске курсеве и представили многостраност модерне Србије. Марина Галогажа, чланица Националног савета руске националне мањине Србије и члан Координационог савета руских сународника у Србији, позвала је Милана и Марину да у Москви представе нашу земљу и српско народно стваралаштво, а они су успешном презентацијом одушевили све учеснике форума.

Презадовољни су тим гостовањем у Русији. Милан је говорио о српским опанцима, а Марина о српском народном везу. Били су обучени у српске народне ношње, што је изазвало посебно интересовање гостију и учесника Форума. Марина је у Москву понела и неколико комплета српске ношње из разних крајева Србије, па су се сви учесници фотографисали са нашим народним ношњама у позадини. Организатори догађаја били су Фондација „Култура нација“ и Јавна организација „Етно-бизнис форум“ за помоћ развоју иновативног предузетништва територија и народа. За догађај су се пријавили представници више од 80 региона Русије, као и учесници из ближег и даљег иностранства.

 

Пише Тамара Иваниш

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању