Позив на рушење Храма Христа Спаса
ОПАСНЕ ИЗЈАВЕ ПРИШТИНСКИХ ИСТОРИЧАРА

Кад једном народу уништите споменике у другом колену ту неће бити тог народа – једна је реченица Адолфа Хитлера из његовог дела „Мајн кампф“.   Албански професори историје из Приштине, Јусуф Буџови и Енвер Реџа су крајем марта, гостујући у емисији „Конфронт“ на ТВ Коха, кренули у јавно спровођење те теорије. Наиме, они су на овој телевизији рекли да недовршени Храм Христа Спаса Рашко-призренске епархије у центру Приштине треба срушити, као и још низ других неистина. Јусуф Буџови се од раније залагао и за то да Споменик косовским јунацима на Газиместану треба срушити.

Епархија рашко-призренска Српске православне цркве (СПЦ) је одмах реаговала изражавајући дубоку забринутост и снажан протест поводом изјава двојице албанских професора о православним споменицима на Косову. Енвер Реџа је, говорећи о црквама и српским средњевековним споменицима на Косову, казао да они „не могу бити српски“ јер “српског народа није било у средњем веку“.

Говорећи даље о српским црквама, Буџови је у једном тренутку казао да је православну цркву у центру Приштине „требало срушити одмах након рата“, јер је она „насилна“ и направљена у „околностима војног хегемонизма на Косову“. Изјаве двојице професора су, сматрају у Епархији, запаљиве и крајње неодговорне.

“Објављивање такве изјаве у водећем косовском медију није само провокација, већ представља отворен позив на уништавање верских објеката и очигледан је облик говора мржње, који мора бити недвосмислено осуђен од свих који цене мир, верску слободу и културни суживот”. Истучу да Црква Христа Спаса јесте освећени храм који припада СПЦ, иако није довршена.

„Позивати на њено рушење значи подстицати верску нетрпељивост, охрабривати брисање културног идентитета и изазивати додатне тензије у региону који и даље носи тешко бреме сукоба“, нагласила је Епархија. Сматрају да оваква реторика озбиљно подрива сваки напор ка помирењу и „међусобном поштовању заједница на Косову“.

„Она такође представља кршење основних људских права, укључујући право на слободу вероисповести и заштиту културног и верског наслеђа, загарантованих како међународним, тако и косовским законима“.

Изјаве да српски народ није постојао у средњем веку као и друге тврдње наведене у истом тексту, нису само нетачне, већ, и „опасно ревизионистичке”. “Негирање постојања српског народа у средњем веку од стране професора Реџе, као и одбацивање српског карактера средњовековних православних споменика на КиМ, историјски и научно је неодбрањиво. Такве изјаве су директно у супротности са обимном међународном академском литературом и документованим историјским изворима“ – наводи Епархија и додаје: „Постојање српске средњовековне државе, њених владара и развијеног црквеног и културног живота на Космету представља историјску чињеницу потврђену бројним повељама, архитектонским остацима и уметничким делима, који су одавно предмет проучавања и признања међународних стручњака у области историје и уметности“.

Текст и фотографије: Зоран Влашковић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању