Алармантни пораст малигних обољења на КиМ
ПОСЛЕ 26 ГОДИНА ОД БОМБАРДОВАЊА

Иако се број оболелих евидентно и чињенично везује са товарима изручених уранијумских бомби на Космету, Албанци и Приштина од почетка, не желећи да окривљују своје НАТО пријатеље за то, јавно су говорили да су узрок наглог скока оболелих од малигних болсети стресови које су Албанци доживели пре и после 1999.

Но, сада такве теорије падају у воду и због све већег броја оболелих сваке године али и све даље ’истине’ о стресовима који су деценијама иза и далеко.

Током јануара и фебруара 2025. на Косову је регистровано више од 300 нових случајева рака што је за 10 одсто више него у истом периоду лане, потврдио је директор Клинике за онкологију Универзитетског клиничког центра Косова у Приштини Иљир Куртиши.

Куртиши каже да су фактори који утичу на повећање случајева малигниих болести, генетика, животна средина, старост и пол. “Ове године у јануару смо регистровали 150 случајева, а у фебруару око 170, дакле 320 случајева за два месеца. У односу на прва два месеца 2023. број је већи за 10 до 12 одсто. Тако смо 2023. регистровали 2.130 особа, док је 2022. у Клиници за онкологију регистровано и лечено око 1.750 новооболелих. Ради се о туморима код одраслих, а не о туморима деце. Најчешћи облик ове болести код жена је карцином дојке, док код мушкараца доминира рак плућа, а одмах након ова два облика доминира и тумор дебелог црева“, наводи Клиника за онкологију у Приштини.

Исто тако,  број новооболелих од малигних болести  је био већи од 2100 у 2024. години, што је алармантно, признају приштински лекари. У периоду јануар-септембар 2024, у Универзитетском клиничком центру Косова било је 335 случајева рака дојке, од којих чак три код мушкараца.

Куртиши каже да се током априла очекује завршетак радова на Клиници за онкологију, па ће самим тим доћи до проширења капацитета а услуге ће бити дигитализоване.

Последице дејства осиромашеног уранијума још дуго ће се осећати на Косову и Метохији, с обзиром на то да још ниједно од 112 места на којима је испаљена миниција са осирораашеним уранијумом није очишћено, нити је сакупљена радиоактивна муниција са свим тим радиоактивним материјалом а ни до дана данашњег ниједно ово место није ограђено. У 90 одсто случајева ова места су подручја у којима живе искључиво Албанци.

 

Текст и фотографије Зоран Влашковић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању