Зборник „Краљевина Србија и Краљевина Данска”
ПОВОДОМ ЈУБИЛЕЈА ДИПЛОМАТСКИХ ОДНОСА

Поводом 105 година од успостављања дипломатских односа између Краљевине Србије и Краљевине Данске у Државном архиву Србије (ДАС) је 20. октобра обележен овај јубилеј у организацији Министарства спољних послова и Архива.

Свечаност је отворио Никола Селаковић, доскорашњи министар спољних послова а од недавно министар за рад, запошљавање и борачка питања, нагласивши да је срећан што у тренутку када смо опхрвани стрепњом и бригом за будућност континента и читавог света учествује у програму који представља „трачак светлости на мрачном хоризонту данашњице”. Подсетио је да су дипломатски односи Краљевине Србије и Краљевине Данске успостављени током Првог светског рата, и констатовао да пријатељство држава и народа, када је искрено, има толико дубоке и снажне корене да је отпорно и на најразорније ратне вихоре.

Амбасадорка Краљевине Данске у Србији Сузан Шајн се захвалила Државном архиву Србије на објављивању зборника докумената. Истакла је да две државе имају добре билатералне односе и да је радује што обележавању годишњице присуствује толико пријатеља који раде на даљем унапређењу односа.

Дирекетор ЈП „Пошта Србије” Зоран Ђорђевић представио је пригодну  јубиларну поштанску марку, ауторке Марије Влаховић, и објаснио да су на њој потрети два краља: Петра I и Кристијана X.

Спомен збирци „Павле Бељански” из Новог Сада уручене су слике професора Јефте Перића, једног од најзначајнијих представника колоритног реализма између два светска рата, које су, до недавно, биле у приватној колекцији Бјарна Нилсена у Данској.

Свечаност је завршена промоцијом зборника докумената „Краљевина Србија и Краљевина Данска” у издању ДАС, ауторке др Јасмине Митровић Марић, наше амбасадорке у Данској, и коаутора, архивских саветника Јелице Рељић и Александра Марковића. Приређена је и пратећа изложба.

Директор Државног архива Србије др Мирослав Перишић рекао је да Данска припада оном кругу култура са којима смо имали везе од прве половине XIX века, али о чему је постојала празнина у историографији, коју од данас испуњава ова књига. Рецензент књиге, проф. др Бошко Сувајџић је истакао да су наведени документи непорециви и непогрешиви знакови поред пута који казују ко смо, шта смо и ко смо били. Нагласио је да је књига приређена са складном концепцијом, од сведочанстава о отварању дипломатског представништва усред ратног вихора, до истицања културних врхунаца. Рецензент, др Миле Бјелајац, сматра да је издање стручна драгоценост која ће надопуњавати не само слику српских хтења и ондашње политике већ и самих „заборављених” Данаца који су волели малу Србију и њен народ.

Др Јасмина Митровић Марић је изјавила да је зборник докумената настао са намером да буде „hugge bog”, књига за тренутак уживања и најавила да ће ускоро добити издање на данском језику.

Овај зборник је део едиције Мала библиотека ДАС, у коме је, између укупно 97 докумената о спонама двају народа од прве половине XIX века објављен и: акт о успостављању дипломатских односа између Краљевине Србије и Краљевине Данске; преписка првих српских посланика у Копенхагену, Милутина Јовановића и песника Милана Ракића са Министарством иностраних дела Краљевине Србије; сведочанства о раду данске медицинске мисије у Војном санитету Српске војске током Првог светског рата.

Свечаности су присуствовали Њ.Е. Кимо Лахдервита, амбасадор Финске у Србији, представници Министарства спољних послова, Филолошког факултета у Београду, директори установа културе и многе друге истакнуте личности из јавног и културног живота.

 

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању