Ukoliko je glavobolja novonastala i ima tendenciju učestanosti, pogotovo ako se uz nju javljaju slušne i vidne senzacije (vrtoglavica, zujanje u ušima, svetlucanje pred očima), neophodno je da se pacijent obrati lekaru zbog detaljnog neurološkog i ostalog klasičnog medicinskog ispitivanja da bi se isključile organske pojave koje nekada zahtevaju i neurohirušku intervenciju. Ipak, najčešće se radi se o takozvanim esencijalnim glavoboljama i migrenama.
Glavobolje se obično dele na akutne i hronične. Homeopatski lekovi mogu značajno da utiču na sprečavanje njihove pojave ili prestanak tegoba. Mora se napomenuti da je tretman hroničnih glavobolja znatno komplikovaniji zbog prethodne upotrebe mnogih alopatskih lekova koji ne samo da umanjuju dejstvo homeopatskih lekova, već i menjaju simptomatologiju uplivom u kliničku sliku.
Uz uvođenje homeopatskog tretmana, pogotovo kod hroničnih glavobolja, potrebno je da pacijent primeni neke opšte mere, kao npr. prekid unošenja kofeina, prestanak konzumacije određenih supstanci i namirnica koje bi mogle biti potencijalni alergeni (aditivi, konzervansi, jaki začini, tvrdi sirevi, agrumi, suhomesnati proizvodi). Kod svih hroničnih glavobolja preporučuje se primena konstitucionalnog leka i praćenje od strane profesionalnog homeopate, dok za akutne glavobolje, koje su najčešće posledica stresa, zamora, akutne prehlade itd., mogu veoma dobro da pomognu napred navedeni homeopatski lekovi:
BELLADONNA. Ovaj lek je dobar i za akutne i za hronične glavobolje. Pacijent se žali na jak, naglo nastali, pulsirajući bol sa osećajem da će mu glava eksplodirati. Bol obično počinje u predelu potiljka ili u predelu čela (često je desnostran) i širi se na oko sa iste strane. Pacijent je uznemiren. Smeta mu kretanje i pomeranje glave, ne podnosi toplotu, buku i svetlost. Prija mu boravak u zamračenoj i tihoj prostoriji. Pogoršanje nastaje poslepodne.
GLONOINUM. Simptomi slični kao i kod Beladone: jaka pulsirajuća glavobolja sa osećajem da će se glava rasprsnuti, bolove pogoršava sunčano i toplo vreme. Poboljšanje nastaje od pritiska i ležanja u mračnoj prostoriji.
MAGNESIA PHOSPHORICA. Dobar lek kod glavobolje neuralgičnog tipa koja se širi na lice, češće sa desne strane. Najčešći uzrok je izlaganje hladnoći ili mentalni napor, pacijentu prijaju toplota i pritisak.
CIMICIFUGA. Glavobolja ovog tipa je praćena bolovima i ukočenošću vrata. Bolovi nastaju iznenada, nekada i u naletima, a mogi trajati i nekoliko dana neprekidno. Pacijent je mrzovoljan i nezadovoljan.
SANGUINARIA. Intenzivna, uglavnom desnostrana glavobolja koja počinje u predelu potiljka i širi se napred prema očima, a najčešće nastaje nakon izlaganja suncu. Često se javljaju muka i povraćanje.
COCCULUS. Glavobolja nastala zbog žalosti i brige za voljenom osobom. Najčešće je praćena vrtoglavicom, nesvesticom i osećajem opšte klonulosti, neretko mučninom i povraćanjem. Najčešća je u predelu zatiljka i vrata, a tegobe se smanjuju nakon spavanja.
GELSEMIUM. Jaka glavobolja sa osećajem težine u glavi i kapcima, (pacijent bi stalno držao oči zatvorene). Bol opisuje kao „udaranje čekićem“, povremeno ima osećaj iznurenosti i jeze, uz odsutan osećaj žeđi.
COFFEA. Glavobolja povezana sa nesanicom, mogu je uzrokovati ili pogoršati uzbuđenja (i žalosna i radosna), buka, jaki mirisi. Pacijentu pomažu hladni oblozi.
NUX VOMICA. Glavobolje nastale usled pojačane napetosti ili posle neumerene konzumacije jela i pića, pogoršava je hladnoća, buka, jaki mirisi i svetlo. Pacijent je zimogrožljiv i razdražljiv. Prijaju mu toplota i topli oblozi.
Doziranje: potencija 12C ili 30C svaka 1-2 sata ukupno 3 doze. Ukoliko ne nastane poboljšanje mora se primeniti drugi lek.
Prim. dr Ljiljana Bajić Bibić, spec. interne medicine i dipl. homeopata