Zna se da akutna febrilna stanja najčešće nastaju u sklopu infekcija respiratornog trakta, i to u vreme zimskih meseci, mada ni leti nisu retka. Prvi simptom je obično povišena telesna temperatura, mišićni bol, osećaj slomljenosti i jeze ili vrućine. Povišena telesna temperatura je obično prvi simptom i uvek je posledica dejstva odbrambenih mehanizama organizma. Ovakvi simptomi se mogu javiti i kao početni stadijum različitih infektivnih oboljenja. Bez obzira na oboljenje koje je u toku ili čija će se puna klinička slika tek razviti, potrebno je preduzeti opšte mere: uzimati dovoljno tečnosti, vitamina, po potrebi uzeti antipiretike (sredstva za snižavanje temperature), uz praćenje daljeg razvoja kliničke slike i lekarske konsultacije.
Homeopatski lekovi kao blaga i netoksična sredstva predstavljaju dobar izbor u tretmanu akutnih febrilnih stanja i imaju odličan efekat ukoliko su pravilno odabrani. U toku njihove primene potrebno je pratiti kliničku sliku te ukoliko ona ide u pravcu nastajanja ozbiljnog infektivnog oboljenja sa ili bez komplikacija, potrebno je odmah zatražiti stručnu lekarsku pomoć, s tim da će i u tim slučajevima homeopatski lekovi ublažiti tegobe pacijenta i ubrzati izlečenje.
S obzirom da su ovo, ukoliko protiču bez komplikacija, najčešća stanja kod kojih većina populacije pristupa samolečenju, kod odluke za koji će se homeopatski lek opredeliti, veoma je važno obratiti pažnju na: uzrok bolesti, vreme nastajanja bolesti, brzinu nastanka, modalitete, kao i aktuelno psihofizičko stanje pacijenta.
U ovom tekstu ćemo nabrojati nekoliko lekova i kliničku sliku koju pojedeni homeopatski lekovi „pokrivaju“ i na taj način pozitivno utiču i na simptome i na tok bolesti olakšavajući i skraćujući period bolesti.
U ovom tekstu su data generička imena monokomponentnih lekova. U našim apotekama postoje i polikomponentni homeopatski lekovi ( sastoje se od kombinacije nekoliko homeopatskih lekova u jednom leku ) koje vam može preporučiti farmaceut.
ACONITUM. Najčešći uzroci su hladnoća, hladan vetar, promaja, strah. Tegobe počinju uveče ili u toku noći, iznenada. Pacijent je u strahu, ništa ne podnosi, ima osećaj suvoće kože i sluzokoža i potrebu za unosom većih količina hladnog pića, a sva pića imaju gorak ukus, osim hladne vode. Toplota i dodir pogoršavaju simptome. Pacijent je uznemiren i uplašen.
BELLADONNA. Najčešće se javlja nakon izlaganja kiši, posle hlađenja tela i izlaganja promaji. Početak je iznenadan, iznenadna je pojava visoke telesne temperature. Pacijent je grozničav sa širokim zenicama, žarko crevnog lica koje je kao upaljeno, grlo je svetlo crvene boje. Želi mir, pokriva se, dosta žeđa, ima želju za limunadom. Smeta mu svetlo i buka. Znoji se, koža mu je vlažna, a sluzokože suve. Tipičan izgled pacijenta: leži u krevetu pokriven „do ušiju“, žedan, crvenog lica i znojan, želi mir i tišinu i smeta mu svetlo. Deca kojoj je neophodan ovaj lek su „anđeli kada su zdravi, a đavoli kada se razbole“.
FERRUM PHOSPHORICUM. Ovaj lek je pored prethodna dva, najčešći homeopatski lek za akutna febrilna stanja i dobro ga je dati u roku prva 24 časa od pojave simptoma bolesti. Klinička slika se razvija postepeno, pacijent je žedan, nervozan, žali se na pulsirajuću glavobolju. Telesna temperatura nije posebno visoka, lice je nekada naizmenično bledo i crveno, ali uglavnom dominira bledilo. Vrlo često se javlja i otitis (upala uha). Bolest polako savladava pacijenta.
GELSEMIUM. Klinička slika se postepeno razvija, najčešće je uzrokovana uzbuđenjem, tremom, lošim vestima i strahom. Temperatura sporo ali sigurno napreduje, pacijent ima podrhtavanje tela i ekstremiteta uz mišićnu slabost, opštu iscrpljenost i „teške kapke“. Karakteristično je odsustvo žeđi. Bolje se oseća na otvorenom i nakon mokrenja bistrog urina. Često se žali na glavobolju čiji je početak u vratu i ide prema očima.
BRYONIA. Bolest se sporo razvija, tokom nekoliko časova ili dana. Pacijent je izrazito žedan, klonuo, ima odbojnost prema uznemiravanju i kad mu se neko obrati i uznemiri ga, ume veoma ljutito da reaguje, ima suve sluzokože i bolje mu je od hladnih napitaka. Pacijenti ovoga tipa imaju strah od siromaštva i čak i u bolesti brinu se zbog posla ili novca.
KALI PHOSPORICUM. Najčešće se javlja nakon mentalnog napora, ljutnje i svađe. Pacijent ima izrazit osećaj slabosti (do osećaja paralize) u leđima i ekstremitetima, depresivan je i nervozan. Temperatura je blaga, ne mora ni da bude povišena, pacijent se nekada žali na vrtoglavicu, glavobolju i šumove u ušima. U pitanju su najčešće stidljive i nervozne osobe koje lako pocrvene.
MERCURIUS SOLUBILIS. Izraženo znojenje uz ofanzivan (jak, neprijatan) miris znoja i drugih sekreta sa osećajem umora, velike iscrpljenosti i drhtanja. Pacijenti se lošije osećaju u toku noći, potpuno su mokri od znoja i veoma su osetljivi na toplotu i hladnoću. Ovaj lek je dobro dati posle Beladone ukoliko se poklapa klinička slika.
Preporučeno doziranje: potencija 12C 4 puta dnevno ili 30C 2 puta dnevno u toku 2-3 dana. Upotrebu leka treba odmah zaustaviti kad se simptomi povuku. Kako je napred rečeno, potrebno je pratiti pravac razvijanja kliničke slike i na vreme preduzeti i druge određene korake u dogovoru sa svojim lekarom.
Prim. dr Ljiljana Bajić-Bibić, spec. interne medicine i dipl. homeopata