Декларација која то није
ПРИШТИНА СЛАВИ ТАКОЗВАНУ НЕЗАВИСНОСТ

Пре 17 година, 17. фебруара 2008, Косово је једнострано прогласило независност. Косовска скупштина је тада акламацијом усвојила Декларацију о независности. За декларацију је гласало свих 109 албанских посланика, а седници нису присуствовали представници Срба, Горанаца, као ни представници Кфора и Унмика. На заседању је био 21 међународни представник, укључујући и Вилијема Вокера, некадашњег шефа верификационе мисије Оебса на Косову и Метохији.

Доласком Унмика након бомбрадовања Србије, а на основу Резолуције 1244 формиране су „привремене институције самоуправе“, а под окриљем исте те мисије успостављен је и уставни оквир који се темељи на тој Резолуцији. Важно је нагласити да је у Резолуцији 1244 одређено да ће привремене институције самоуправе и привремени уставни оквир трајати онолико дуго док се не постигне политичко решење за будући статус Косова.

Територија Космета дошла је под старатељство Уједињених нација, при чему је у Резолуцији 1244 јасно наглашено да је то под један привремено, а не стално стање, и под два да ће оно трајати до тренутка постизања политичког решења, без одређивања рока до кад то решење треба да буде постигнуто.

Међутим, Међународни суд правде (МСП) правилно истиче  да тзв. „Декларацију о независности“ уопште није усвојила скупштина Косова, него скуп представника албанског народа и да су за тај „акт“ гласали не само посланици Скупштине, него и премијер и председник који уопште нису чланови Скупштине!? Штавише, нигде у самој „декларацији“ и не стоји да је усваја скупштина – него „представници народа“.

“Сецесионистички покрет на Косову је региону донео страдања, омразе, егзодусе, назадовање и хроничну нестабилност. Институције у Приштини данас прослављају непостојећи празник непостојеће државе, и ако данас уопште може да се говори о некаквој годишњици, онда је то годишњица једног пропалог и неоствареног пројекта, чији идеолози и извођачи полако, али сигурно одлазе са историјске сцене“- каже се у саопштењу Канцеларије за Косово и Метојију поводом 17 година од самосталног проглашења Косова као државе.

„Чак ни у свету, који је сада на заласку, којим је владала једна суперсила и једна идеологија, самопроглашено Косово пуних 17 година није успело да добије подршку већине држава чланица УН, а у блиској будућности бићемо сведоци наставка ерозије идеје да је могуће силом и унилатералним потезима правити некакве псеудодржаве најгрубљим кршењем суверенитета и интегритета других држава“, наводи се у саопштењу Канцеларије за КиМ.

 

Текст и фотографије Зоран Влашковић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању