Да бљешти још вековима
РЕКОНСТРУКЦИЈА АЈА СОФИЈЕ

Истанбулска Аја Софија – Велика џамија, једно је од највеличанственијих здања у наслеђу човечанства са својом 1.486 година дугом историјом. У последњих неколико година у средишту је свеобухватног рестаураторског пројекта чији је циљ очување њеног сјаја за будуће генерације. У склопу текућих радова, славна купола овог светски познатог здања, тренутно пролази кроз најопсежнији процес ојачавања и рестаурације до сада, са фокусом на отпорност.

Аја Софија је импресивно здање које је 1985. године уврштено на Унескову листу светске баштине под називом „Историјска подручја Истанбула“.

Првобитно је изграђена као хришћанска базилика пре готово 1.500 година. Позната као Црква Свете Мудрости, када је изграђена била је најважнија црква у хришћанском свету. Током Османског царства, султан Мехмед Други претворио је здање у џамију, покривши њене златне мозаике и фреске сложеним исламским мотивима и орнаментима. Четири минарета су касније додата овом пространом, куполастом здању.

Два минарета на западној страни Аја Софије наручио је султан Селим Други и поверио њихову изградњу главном архитекти Мимар Синану. Осим минарета, султан је наложио Синану да рестаурира Аја Софију, која је тада показивала знаке структурне слабости.

Током изградње минарета, Синан је извео кључне радове на јачању објекта, ојачавши га потпорним стубовима и применивши мере које су знатно продужиле век трајања здања. Његов допринос био је пресудан за то што је Аја Софија преживела бројне разорне земљотресе кроз векове.

Аја Софија, симбол трајног наслеђа Истанбула, у главној улози је једне од најновијих конзерваторских иницијатива Турске, која већ спроводи бројне рестаурације и археолошке ископине ради очувања своје културне баштине. Највећа архитектонска чуда рестаурирана су и ојачана током последње три године. Део радова је већ завршен, док се преостале фазе пажљиво настављају.

Тренутно се радови фокусирају на куполу Аја Софије, како би се учинила отпорнијом на земљотресе, а да се при томе очува њен оригинални облик. Све интервенције на централној куполи изводе се споља, како би се спречило оштећење мозаика на унутрашњој страни.

 

Фотографије: Türkiye Tourism Promotion and Development Agency

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању