Важна је добра припрема
СА ДЕЦОМ НА ОДМОРУ

Родитељи малишана се углавном одлучују да на одмор крену крајем августа или у септембру, али, ако из неког разлога, одлуче да на одмор са децом крену раније требало би да се одлуче за дестинацију са пријатнијом и блажом климом, попут бања и нижих планина. Поред одабира локације, за угодан одмор важно је наћи и адекватан смештај који подразумева двориште, собу или апартман где могу сами да припреме неки оброк, а требало би бирати и места са довољно зеленила и природног хлада. Свакако је важно информисати се и о доступности здравствених установа и понети здравствене књижице. Треба сазнати да ли постоје педијатри у том месту и где се налази најближа апотека, јер се дешава да у неким местима нема лекара и свих потребних лекова, тако да о томе треба водити рачун унапред и свакако понети малу приручну апотеку.

Уколико планирате летовање у иностранству важно је уплатити здравствено осигурање за целу породицу, а требало би се и распитати које лекове и у којој количини можете понети са собом, пренети преко границе или унети у авион.

 

Ако на летовање намеравате да идете са дететом до три године, требало би проверити какве су најближе плаже и приступ води, да ли има плићака и струја које могу бити опасне за њега. За боравак на плажи треба бирати места са довољно природног хлада, игралишта и осталих садржаја који су безбедни, а који деци могу бити занимљиви. Поред свих потрепштина које носите за плажу, не заборавите пешкире за купање, крему са заштитним фактором, шешириће, наочаре за сунце, сандалице за плажу и наравно, сва потребна средства за личну хигијену. Понесите и довољно гардеробе за своје малишане, али и додатне комаде одеће у случају непредвиђених ситуација, квашења и прљања. Поред тога, спакујете и њихове омиљене играчке и књиге које ћете им читати.

Сигурно да је ће вам најкомфорније бити ако путујете авионом, али и путовање колима, возом и аутобусом може бити довољно удобно за породицу, ако се за то добро припремите. За бебе које су на природној исхрани и још увек сисају неће бити проблем да их нахраните када су гладне и жедне, а за бебе које су на вештачкој исхрани  понесите довољну количину стерилног млека које је најбезбедније. Малишани који већ користе и чврсту храну могу бити склонији дијарејама, па им се неколико дана пре пута могу давати пробиотици али уз консултацију са педијатром.

Због имунитета и промене климе, ваздуха и воде, важно је да деца уносе више витамина, па им треба давати више воћа и поврћа, а ако је потребно и дечије витамине, као додатак исхрани, пре и током пута. Ако сте им пре пута давали довољно витамина, у току пута, због мучнине, им треба давати више суву храна попут кекса, уз довољно течности. Деци која често повраћају се пред полазак на пут могу дати и лекови против мучнине који су веома ефикасни. За дете предшколског узраста довољна је једна четвртина таблете три пута дневно, а за децу школског узраста једна или две таблете, у зависности од узраста и килограма.

 

Приредила Наташа Ускоковић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању