Принц наследник Филип са сином Стефаном посетио је манастир Хиландар, што је његов трећи долазак у царску лавру. Сада, на дан убиства Карађорђа, први пут је повео и сина Стефана и то је уједно и први пут да две генерације династије Карађорђевић буду истовремено на овом светом месту. Филипов отац престолонаследник Александар такође је три пута боравио на Хиландару.
Принчеве је дочекао архимандрит Методије са братством Хиландара. Првог дана посете 26. јула домаћини су у част својих гостију служили помен њиховом претку вожду Карађорђу, као и свим преминулим члановима породице у протекла два века. Принц Филип је догађај описао речима: “Та молитва је била више од сећања, то је био завет који преносимо с колена на колено“.
Принчеви Филип и Стефан Карађорђевић одали су почаст славном претку, а дечак се упознао са заоставштином свог чукундеде, коју Хиландар чува деценијама.
– У његовим рукама налази се сребрни крст који је мој чукундеда, краљ Петар Први, даровао Хиландару 29. марта 1910. године. Крст је израђен по наруџбини у царској Русији, украшен фино кованим детаљима, драгим камењем и посветом, и представља један од највреднијих дарова које је манастир добио у модерно доба. Чува се у олтару велике Хиландарске цркве.
Потом је додао:
– Док са својим сином Стефаном боравим у манастиру Хиландару, месту где су се вековима стишавале страсти и чувала вера и заједништво, осећам дужност да се обратим свим грађанима Србије. Живимо у времену када нам је више него икада потребан унутрашњи мир, али не као тишина наметнута страхом или силом, већ као резултат правде, одговорности и узајамног поштовања.
Одговорност је највиши облик службе, сматра принц:
– Политика, као највидљивији облик јавног деловања, мора бити огледало зрелости. Они који обављају јавне функције, или желе да их обављају (власт и опозиција) данас морају показати да су достојни тежине тог позива. Као српски принц и члан Краљевске породице, не припадам ниједној странци, не стојим иза било које политичке опције. Моја је дужност да подсећам на вредности које надилазе дневну политику: на владавину права, слободу медија, снагу институција и достојанство сваког човека. У томе видим улогу Круне која је и данас симбол наше државе – не да дели, већ да повезује. Заједништво о којем говорим почиње за столом сваке породице: где се дели хлеб, брига и нада да ће будућност бити извеснија, достојанствена и праведна.
Само тако, сматра принц, можемо сачувати оно што је највредније: заједништво, достојанство и веру у будућност Србије.
– Цео Краљевски дом, на челу са мојим оцем престолонаследником Александром, увек ћемо стајати на страни Србије и свих њених грађана, увек изнад политичких организација и политичара, али ћемо увек апеловати и позивати на одговорност, достојанство, интерес државе и свих њених грађана, посебно оних обесправљених, угњетаваних и угрожених.Нека се и будуће генерације Карађорђевих потомака, у миру и слободи, враћају Хиландару са истим поносом, вером и љубављу према отаџбини. Да и они, попут принца Стефана, коме је сада седам година, осете дубину духовности Хиландара, тврђаве наше вере, културе и историјског сећања.
Филип Карађорђевић се са супругом Даницом венчао у београдској Саборној цркви 2017. године и поред Стефана имају и млађу ћерку Марију.
Пише С. Јокановић
Фотографије Краљевски двор
