Дубаи чоколада нови мамац за лаковерне
САЈБЕР БЕЗБЕДНОСТ

Потрошачи широм света су жељни да уживају у луксузној Дубаи чоколади, која је постала планетарни хит последњих месеци. Међутим, сајбер криминалци користе овај тренд како би преварили неопрезне купце. Стручњаци компаније Касперски открили су низ превара у вези са растућом потражњом за овим производом – од лажног представљања познатих брендова до креирања потпуно лажних продавница.

Стручњаци су открили преварантску кампању усмерену на потрошаче у Уједињеним Арапским Емиратима, где су сајбер криминалци креирали лажне веб-сајтове који се представљају као Деливеро, поуздана компанија за доставу, и Фикс десерт Чоколатиер, произвођач чувене Дубаи чоколаде. Имитирањем изгледа званичних продавница и платформи, сајбер криминалци могу да злоупотребе поверење потрошача и углед бренда како би привукли неопрезне купце да плате „наручену“ чоколаду која никада неће бити испоручена.

У другим случајевима, преваранти су креирали потпуно лажне платформе за е-трговину, представљајући се као независни продавци из различитих делова света. Ове преварантске веб-странице обећавају Дубаи чоколаду али нестају чим се изврши уплата и остављају потрошаче празних руку. Такве преварантске продавнице таргетирају кориснике широм света.

„Преваранти су често јако брзи када се ради о злоупотреби трендова, а манија за Дубаи чоколадом је прави пример тога. Коришћење тактика које се ослањају на ентузијазам потрошача и поверење у етаблиране брендове ефикасан је начин за успех сајбер криминалаца“, упозорава Олга Свистунова, стручњакиња за безбедност у компанији Касперски. „Да би се заштитили и избегли разочарање, кључно је да корисници обрате пажњу на детаље, одвоје време да провере аутентичност е-продавнице и буду опрезни са понудама које изгледају неуобичајено дарежљиво јер су можда креиране да преваре.“

Како не бисте постали жртва оваквих превара, компанија Касперски предлаже да:

  • Верификујете аутентичност веб-сајта: Проверите УРЛ-ове, домене и рецензије купаца пре него што обавите куповину преко интернета.
  • Пазите на нежељене понуде: Преваранти често користе искачуће прозоре, огласе или фишинг имејлове како би усмерили кориснике на лажне сајтове.
  • Избегавате дељење личних података: Осетљиве податке уносите само на сигурним и провереним платформама.
  • Користите свеобухватна безбедносна решења: Поуздан софтвер за сајбер безбедност, као што је Касперскy Премиум, може да блокира фишинг сајтове и спречи инфекцију малвером.

 

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању