Експресионизам због експрес ручка
СЛИКАР И ЛИВАЦ БРАЦО АЗАРИЋ

Више од пола века дружи се са сликарским прибором. Многи за њега тврде да је рекордер по броју учешћа на сликарским колонијама. Прву изложбу имао је још давне 1973. у Крагујевцу. Отад, тешко да могу да се поброје све самосталне и групне изложбе на којима је учествовао. До многих од њих је доспео путем конкурса иза којих су стајала нека од најеминентнијих имена овдашње ликовне критике. Поред учешћа, Брацо је и организатор многих ликовних сусрета. Управник је и галерије “Здравко Мандић” у Новим Козарцима. И управо га је то његово родно село у много чему одредило, и егзистенцијално и поетички. Често се о њему може прочитати да је у свом сликарству окренут личним осећајима, да динамику на платну постиже жустрим потезима четкице комбинујући топле и хладне боје, које у међусобној интеракцији осликавају ауторове емоције.

Ликовни хроничар севернобанатских и уопште војвођанских призора, Брацо Азарић (1951), недавно је имао веома успешну ретроспективну изложбу у Пожеги, пре тога и у још неколико градова у земљи, а за јесен је планирана и велика кикиндска изложба у Културном центру, која ће бити пропраћена и пригодном публикацијом.

Критичари га највише сврставају у експресионизам, а до тог правца је дошао силом прилика, јер је морао да у временској стисци брзо завршава слике и повлачи енергичне потезе четкицом. Он сам, наравно, не пориче наклоњеност том правцу, али се донекле и опире тако уском категорисању будући да у његовим сликама има уплива и других ликовних праваца.

Можда је зато најпрецизнија одредница, кад је у питању Брацино сликарство – особенизам.

Претпостављам да сте и ви прошли младалачка колебања и тражење себе у време док сте се формирали као сликар?

–  Ја сам још у основној школи у Козарцима помало сликао, као и сви. Нисам се нешто посебно истицао. Међутим, касније, у средњој школи у Кикинди, па после и у Крагујевцу, уз посао, почео сам да се више интересујем за сликарство. У Крагујевцу сам играо фудбал за тамошњи „Раднички“ који је био тада у Првој лиги. Имао је први и други тим. Ја сам играо за други тим и нисам успео да се наметнем у први тим зато што нисам могао толико времена да одвајам за фудбал јер сам већ тада радио у крагујевачкој „Застави”. Фудбал тражи од човека да буде спреман на све могуће жртве, па и на повреде. Тежак је то спорт, а уз то треба бити и изузетно талентован. Тренирао сам скоро годину дана са „Радничким“, али сам ипак схватио да ја то не могу. Са мном у екипи је био и Дика Стојановић, касније чувени голман „Звезде“. Моји пријатељи и мој синовац Ален нису веровали да сам с њим играо. И једном приликом је „Пролетеру“ у Зрењанину гостовала „Звезда“. Поведем моје пријатеље и синовца горе у ложу где је Дика седео. Нормално, препознао ме је одмах и тад су се ови моји уверили да сам говорио истину. Био је ту и Џајић, па сам се и с њим сликао.

 

Пише Немања Савић

Фотографије Драган Батинић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању