Колико данас вреди хит песма?
ШОУ БИЗНИС

Амерички пословни часопис из области музике направио је истраживање поредећи популарне хитове данас и пре четврт века са жељом да израчунају када је мелодија са врхова топ-листа више вредела, онда или сада? Резултат је…. компликован.

Стримовање, односно слушање песама директно на Интернету, учинило је да се у америчкој музичкој индустрији нађе више новца него 1999. године, коју су узели за поређење, али те хит песме не покрећу и продају албума као некада.

Било да је у питању Шабузијев  хит „A Bar Song (Tipsy)“ или шест песама које су биле срж епске реп битке на топ листама између Дрејка и Кендрика Ламара прошле године, многи се питају колико су њихови извођачи и аутори зарадили од њих. У истраживању је учествовало на десетине банкара, економиста, стриминг платформа и руководилаца издавачких кућа. Сви су се, углавном, сложили да је стримовање повећало дугорочну вредност хит песме. Међутим, хит песме су некада покретале продају албума, што је можда било уносније у почетку животног века новог музичког материјала.

Тешко је директно упоредити вредност хит песме из 2024. са хит песмом из 1999. године – када је приход музичке индустрије био достигао врхунац у модерној ери – зато што су крајем деведесетих углавном престали да се објављују синглови. Да би чули хит песму, људи су морали да купе цео албум за двадесет долара. Те године је у САД чак 88 албума имало продати тираж више од милион примерака што је доносило велику зараду, али само у почетним месецима продаје. Након што би купио албум, купац више није имао никакав подстицај да поново купи исту музику, као што данас једну исту песму бесомучно слушају (и тиме плаћају) више десетина и стотина пута. Стримовање чини сву музику доступнијом слушаоцима, а хитови настављају да доносе новац током дужег временског периода, за разлику од кратког периода у доба када су се албуми много продавали.

Један дугогодишњи директор издавачке куће који је желео да остане анониман, проценио је да је албум продат у такозваном златном тиражу 1999. године у просеку доносио више од шест милиона долара прихода, на основу велепродајне цене од око дванаест долара. Према рачуници Америчких федералних резерви то би данас износило 11,3 милиона долара!

Прошле године је у Америци највећи хит била песма „A Bar Song (Tipsy)“ Шабузија која је имала приход од 10,7 милиона долара све заједно – физички дискови, грамофонске плоче, стриминг, телевизијска права, радио-емитовања… Фантастично је и што се тај ефекат стримовња продужио и на ову годину – двеста хиљада долара прихода током јануара! Од само једне песме.

 

Прирњдио Срђан Јокановић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању