Срби нису рушили стари свет

Историја Срба пре Немањића

 

У прошлом броју смо са археологом Марком Алексићем разговарали о истинама и заблудама које прате досељавање Словена и Срба на Балкан и како су као племе и народ опстали, док су неки други нестали. У наставку се бавимо стварањем првих српских држава

 

Повод за разговор јесте нова књига Марка Алексића „Српске земље пре Немањића, од 7. до 10. века“ – истинско научно дело, али живописно написано и посвећено почецима српске историје. Након приче о Алексићевим открићима, новим и за њега и за нашу науку, о присуству и животу Срба на територији данашње Босне, Херцеговине, Далмације, Црне Горе, западне Србије у седмом и осмом веку, где су имали државе и владаре, питамо га у каквом политичком и духовном стању су Срби стигли на Балкан и шта су затекли на овом полуострву?

– Срби су дошли на простор где су столећима пре тога постојале традиције античког света, са свим својим цивилизацијским тековинама. Обично мислимо како је та земља била потппуно пуста, међутим археолошки па и писани подаци указују да су Словени затекли на Балкану и остатке локалног романизованог становништва и да су са њима врло брзо ступили у односе. Срби су на Балкан стигли из средине која је такође неговала традиције античког света, а то је било Меровиншко краљевство. Тамо где су живели, у долини реке Лабе, у данашњој Немачкој, били су најзападнија словенска заједница која је имала своју друштвену структуру и своју владарску династију која је опстала и након пресељења на Балкан све до десетог столећа. Док су живели око река Лабе и Сале помиње се њихов кнез Дерван, а истој владарској породици су припадали и први познати владари Срба који се помињу на Балкану, кнез Вишеслав, Радослав, Простигој…

 

Пише Срђан ЈОКАНОВИЋ

 

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању