Камиони на Мердару чекају данима
СРПСКА РОБА ОПЕТ НА КиМ

Дан након што је Приштина, 7. октобра, укинула своју усмену одлуку да забрани пласман робе из централне Србије на Косово, први камион са финалним производима стигао је у уторак, 8. октобра, на прелаз Мердаре, одакле је у пратњи полиције и царине спроведен до царинског терминала ради детаљне контроле.

Влада Косова је одлуку о забрани увоза робе из Србије заменила појачаном контролом, рекао је 7. октобра премијер Косова Аљбин  Курти.

“Док не стигну скенери дозволићемо да роба улази само преко прелаза Мердаре јер се безбедносна ситуација није променила“, рекао је Курти.

Он је такође додао како очекује да ће Сједињене Државе и Европска унија помоћи Косову да обезбеди скенере који ће бити инсталирани на свим граничним прелазима, како би се осигурало да роба која улази из Србије не представља безбедносни ризик по Косово. Поновио је став да те мере никада нису биле економске већ безбедносне.

Контрола камиона и пролаз једино преко Мердара одвијаће се све док не буду стигли скенери, планирани за све пунктове, објашњено је из Приштине уз закључак да су скенери наручени и да се то чини уз помоћ САД и Европске уније (ЕУ).

На терену ситуација изгледа овако: после неколико дана откако су приштинске власти укинуле забрану увоза робе из централне Србије, на административном прелазу Мердаре нови проблеми. Велика колона је на прелазу и чека дозволу за улазак на Косово и Метохију.

Неки возачи чекају у реду још од петка увече, 11. октобра, а како су незванично рекли на царини, царински терминали нису радили за викенд, а дневно може да се прегледа 25 до 30 камиона.

Оно што је такође проблем јесте што су сада у овој колони не само камиони који возе српску робу, него су сада ту и камиони који возе робу страног порекла, камиони који су у транзиту преко Косова за Албанију, али како су рекли неки возачи, нема преласка преко реда.

Уколико заиста буде улазило 25 до 30 камиона дневно, онда последњи у овој колони највероватније може да прође тек за пет дана.

Одлука Владе Косова о укидању забране увоза робе из Србије долази након притисака из Немачке, која је инсистирала на чињеници да се тиме штети Централноевропском уговору о слободној трговини (ЦЕФТА) и Берлинском процесу, иницијативи која има за циљ да помогне економски развој шест земаља Западног Балкана и њихово приближавање Европској унији.

Десети самит Берлинског процеса је одржан 14. октобра, а из Владе Косова су још претпрошле недеље навели да раде на томе да десета годишњица ове регионалне иницијативе буде успешна.

 

Текст и фотографије Зоран Влашковић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању