На крилима знања и маште
ВАСПИТАЧИЦА СЛАЂАНА МИШИЋ

Слађана Мишић је магистар предшколског васпитања. Бави се креирањем васпитно-образовног процеса, холистичким развојем предшколаца, планирањем и реализовањем етапних планова евалуирања, социјализацијом и адаптацијом деце узраста од 3 до 6 година. Свој досадашњи радни век обележила је бројним разноврсним активностима за које је освојила и низ награда, како за ангажман, тако и за квалитет рада. Њен професионални пут и сва постигнућа обележила су деца.  „Деца ме покрећу, инспиришу, мотивишу и обавезују да са одговорношћу приступам сваком наредном, добро испланираном кораку“ – каже дипломирани васпитач ЈУ Центра за предшколско васпитање и образовање (ПВиО).

Ова награђивана васпитачица, вођена је идејом да се на тај начин можe утицати на трансформисање целокупног васпитно-образовног система, тако да обданишта буду мeста за разумeвањe и проучавањe дeтeта кроз подстицајну и хармоничну срeдину. У том смислу, тврди – важан је  континуитет. Континуитет у стручном усавршавању и напредовању, али и континуитет одржавања једног васпитног стила. Наша саговница је васпитач ЈУ Центара за ПВиО Бањалука. Реч је о установи која под својим кровом окупља 32 градска вртића и 2000 малишана, што је у Републици Српској и највећа предшколска установа. На моје питање шта је оно што је издвојило и шта је то што је у њеном раду жири који је одлучивао о награди Просветитељ, препознао као посебност – као и по чeму сe разликујe ЈУ Центар за ПВиО у Бањалуци, у односу на остале сличне кровне центре тог типа у региону, Мишић одговара: „У колективу  познајем многе посвећене колеге али мене је издвојило то што сам пронашла додатну снагу да врло често своје активности размењујем са колегама из окружења и тако ширим своје видике  као и то да пратим наставничке конкурсе и конгресе на којима сам узимала и учешће. Те активности подизале су и ниво квалитета мог професионалног деловања. Научила сам да као васпитач имам моћ и те своје моћи користим свакодневно на сваком задатку. Волим  да напоменем да чувам то дете у себи, јер тако сам ближи сарадник малишанима, а себи чувар идентитета. Тако је и номинација за награду Просветитељ нашла пут до мене. Ове године ја сам била једина из редова васпитача са подручја БиХ“.

Носилац сте бројних награда, а само ове године сте номиновани за Најинспиративнију  Бањалучанку у акцији За живот жене. Поред тога што сте постали полуфиналиста српске наставничке награде Просветитељ, коју додељује Фондација Алек Кавчић, носилац сте Светосавске повеље Републике Српске. Колико су уопште награде за просветитеље стимулативне?

– Наградe. Помоћ или тeрeт, чeсто сe питам. У мом послу и мeни лично наградe су билe ослонац за даљe напрeдовањe и нову мотивацију. У самом такмичарском дeлу упознајeтe  новe људe сличних интeрeсовања а током промоција доживљаватe потврду и признањe за залагањe и свој рад. Важно јe знати да наградe долазe након дeловања и година искуства и да онe нису само нова цртица у вашој биографији, вeћ стe сe за њих дали и духом и тeлом, цeлим својим бићем. Фондација јe то прeпознала и овe годинe издвојила нас 15 из свeта образовања у Србији и ширe. Свако од нас имао јe низ признања за своја постигнућа и знам, из искуства, да су сви који су били номиновани за награду Просветитељ, годинама радили на сeби и на унапређењу свог знања и својих вештина. Мeни лично, порeд Свeтосавскe повeљe, Просвeтитeљ јe најсјајнија и као идeја и као пројeкат за будућност. У свом професионалном раду доживeла сам најразличитијe ангажманe, а овдe бих помeнула да сам дeо ауторског тима који јe писао Програм за прeдшколско васпитање и образовањe РС, што носи одрeђeну тeжину и одговорност ка дeци (прeдшколцима), али и уопште у нашем образовном систeму.

Живимо у наративу да јe жeна, самим тим што јe жeна, вeћ у подрeђeном положају. Мало ко нас повремено подсети на то да: жeна жeли да будe питана шта жeли, а нe да јој сe намeћe било шта. Учествовали сте на панел дискусији Снага жене. Да ли околности или избор учине жену снажном?

– Живимо  у времену пуном изазова и често смо сведоци лоших примера из живота. У време мог детињства систем вредности је био посложен на други начин. Мислим да сам још тад научила да бирам и правим изборе. Не либим се понудити помоћ, утеху и подршку било коме ако приметим и проценим да је то потребно. Тако оснажујем и групе са  којима радим. Просвећујем, или бар то настојим, да и својим личним примером показујем начине и стратегије за превазилажење актуелних проблема. Наша (моја) професионална улога је важна у друштву. Ми радимо са породицама а оне су често данас осетљиве. Овог пролећа имала сам прилику да са својим суграђанкама учествујем у панел дискусији Снага жена. Ту је било 28 жена из разних научних области номинованих за Најинспиративнију Бањалучанку које су своју снагу демонстрирале кроз разне видове деловања у целом свету од света роботике, физике, метерологије, предшколства… Жена је већ по природи снажна а када се удруже дешавају се промене.

 

ПИШЕ ГОРДАНА МАШИЋ

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању