Рулет се завртео, улози све већи
ВЕТРОВИ РАТА У ЗАЛИВУ

Ветрови рата дувају према Исламској Републици Иран (ИРИ).  Док администрација америчког председника Доналда Трампа преговара са Русијом о примирју рата у Украјини, он разрађује планове претходника за напад на Иран и његове савезнике из „осовине отпора“ на Блиском истоку.

Сједињене Америчке Државе би слабљењем или сламањем ИРИ, која блиско сарађује са властима у Москви и Пекингу, повратиле контролу над регионом Западне Азије и манипулишући ценама енергената покушале да поткопају руску економију и ограниче снабдевања Кине угљоводоницима. Такав циљ је изнео амерички секретар за одбрану Пит Хегсет у фебруару током посете Европи.

Трампова администрација као да преузима део дневног реда за чије укидање се већина америчких бирача определила изгласавши га за председника у новембру 2024. Трамп је тако поступио и на почетку првог мандата. Наредио је 2017. бацање “мајке свих бомби” на припаднике тзв. Исламске државе у Авганистану и бомбардовање ваздухопловне базе Шајрат под контролом сиријске владе, када су у њој били и руски војници.

Трамп је 15. марта почео још једну рунду у десетогодишњем сукобу са доминантним јеменским покретом Хути или званично Ансар Алах. Према Трампу, то је одговор на нове нападе припадника те политичке и војне организације и зајидског огранка шиитског Ислама по Црвеном мору и у источном Медитерану.

Ансар Алах је 11. марта објавио да обнавља забрану уласка израелских бродова у воде Црвеног и Арапског мора, као и теснаца Баб-ел-Мандеб и Аденског залива. Портпарол организације рекао је како је истекло време које су Хути дали земљама посредницима да изврше притисак на Израел да отвори контролни пункт за испоруку хуманитарне помоћи појасу Газе, који је јеврејска држава раније зауставила.

Трамп се у поруци посебно усредсредио на Иран. Назвао је Хутије “насилницима које финансира Иран“ и захтевао да Техеран одмах престане да их подржава, претећи да ће га сматрати „у целости одговорним“.

Званични Техеран је то одлучно одбацио. Иран, који се сматра главним савезником Хута, осудио је акције САД, а министар спољних послова Абас Аракћи изјавио је да Вашингтон „нема овлашћења да диктира своју политику“.

Сматра се да је главни међу циљевима америчких удара по Хутима, притисак на Иран. Наиме, Трамп је у писму врховном вођи Исламске републике ајатоли Али Хаменеју одредио двомесечни рок за закључење новог споразума о иранском нуклеарном програму. Истакао је да Вашингтон разматра два могућа начина за решавање проблема – војни и дипломатски, наглашавајући да више воли преговоре и „да ће тако бити много боље за Иран“.

 

Пише Борислав КОРКОДЕЛОВИЋ

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању