Један од најпрестижнијих средњовековних фестивала у Србији “Витезови и легенде“ одржан је од 1. до 3. маја у Смедерeвској тврђави, у организацији Удружења Бели орлови – за очување старих заната и вештина. Све је потекло пре 18 година у Београду, када се окупило неколико ентузијаста, заљубљеника у историју, љубитеља средњовековног витештва, живота, културе и уметности, и основало ово удружење које данас окупља више од 400 чланова. Организатори су већ седам година међународног витешког окупљања у Смедеревској тврђави на којем се оживљава и приказује живот, култура и језик српског народа у периоду од 11. до 15. века, а на којем су ове године учествовали чланови 13 српских удружења као и преко 20 удружења из Европе и света, која негују средњевековну традицију.
Посетиоци су имали прилике да виде радионице старих заната и вештина (ковање, калиграфија, мозаик, сарачка радионица), да прате витешко спортско такмичење и борбе према јасно дефинисаним правилима, међународне асоцијације (ХМБ, односно HMB- Historical Medieval Batf ). Реализоване су борбе у пуном оклопу са учешћем витешких бораца, из 23 земље света. Организован је и турнир у средњевековном стреличарству “Златна стрела”, приказан је и шоу са коњима, а посетиоци су кроз радионице могли да доживе средњи век кроз мануфактуру тог времена на овим просторима. Било је ту и играоница за децу, школа јахања, базар опреме, оруђа и оружја средњег века у аутентичној изради чланова удружења из Србије и света.
У забавном, музичком делу програма наступиле су музичке групе из Србије “На извору”, “Ренесанс” и “Ведан Колод”, а представила се и средњовековна плесна секција Удружења Бели орлови и Свети Лонгинус из Сенте који су уједно приказали магију плеса Ватре и Мача. А секција Соколари Удружења Бели Орлови дочарали су уметност племићког лова. Одржани су и други многобројни забавни и едукативни садржаји.
– Витештво је скуп моралних вредности којима људи теже, попут чојства и јунаштва, части, поштења и пожртвованости, које је најбоље и најверније приказано кроз борбу витеза са противником, било правим или оним другим у самом себи. У овим крајевима већина људи одраста на старим народним песмама и причама где се ова борба стално прожима. Временом заљубљеници у историју желе да оду корак даље и оживе неки период своје традиције. Тако смо и ми одабрали величанствени период српске средњовековне државе. У Белим орловима свако изабере један сегмент који њему одговара и који му је занимљив. Неки су борци – витезови, неки израђују опрему, девојке практикују женске послове и вештине. А неке учествију и у борбама – каже Бојан Тасић, председник Удружења Бели орлови. и додаје:
Текст и фотографије: Срећко Стојковић
www.serbiaworld.info
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању