У изградњи система „Власинских хидроелектрана“ по замисли инжењера Миладина Пећинара, радило је више од 15.000 омладинаца из тек формиране нове државе СР Југославије, од 1946. Пуних девет година, што из данашње перспективе изгледа и помало мазохистички. Седам деценија касније Власинска висораван је и даље комерцијално неначета средина флоре и фауне. Природни амбијент у коме нема превише туриста, али их је сваке године довољно да себи помогну у унапређењу здравља.
Са површине језера у Монтреал је 1976. године, након припрема, по олимпијско злато отупутовао кануиста Матија Љубек. Годинама је овде своје дугопругашке атлетске амбиције усавршавао Данијел Дане Корица. Висинске припреме обављали су веслачи, фудбалери, каратисти, одбојкаши.
– Власина нуди уживање у ваздуху, у смени четири годишња доба која се овде могу променити у току само једног дана и тако је годинама. Да се овде уживати и у лову, риболову, рекреацији, пливању, ако сте одважни и спремни на предвиђене изазове језера, објашњава нам Слободан Стојковић, Врањанац заљубљен у ово вештачко језеро на највећој надморској висини на Балкану.
Сваке године овде се плива за Часни крст упркос ниским температурама. Организује се летња регата, атлетска такмичења у трчању, вожњи бицикла, пливању. Већ се причао о лову на „власинског сома“, берби боровница, мирису бора и бреза с пролећа. И тако је из године у годину. Данас, Власинско језеро је Предео изузетних природних одлука о коме брине Туристичка организација Сурдулице, са групом ренџера који спречавају криволов.
„Током зимске, али и летње сезоне имамо пуне руке посла у бризи о биљкама и животињама, као и рибљем фонду на подрчју Власине и самог језера“, кажу ренџери који су даноноћно у дослуху са небом, водом и ваздухом на овој висоравни са великом воденом површином.
Власинско језеро из статистичких параметара представља „дивовску“ водену површину. Његова дужина је близу десет киометара. Широко је 3,5 километара. Укупна површина воде је 16,5 километара. На појединим местима дубина језера је око 30 метара. Укупна запремина воде је 165 милиона кубних метара. Пре него што је почело пуњење акумулације требало је изградити брану која ће поднети сав тај терет. Устава воде висока је 35 метара, а дугачка 239…
Текст и фотографије Војкан Ристић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању