Раскош културе и природних лепота
ВОДИМО ВАС У МАЛЕЗИЈУ

Телевизијска екипа емисије и видео портала Serbia and World, и „Илустрована Политика“ воде вас у Малезију, у једну од њених 13 држава, Пенанг, која се налази на северозападној обали земље. Позната је по свом богатом културном и историјском наслеђу, разноврсној популацији и још разноврснијој гастрономској понуди. Пенанг се састоји од два дела: истоименог острва, где се налази и главни град Џорџтаун и области Себеранг Пераи на копну.

Џорџтаун је на Унесковој листи светске културне баштине са својим колонијалним зградама, кинеским трговачким кућама, храмовима, џамијама и црквама које заједно причају причу о вековима толеранције и суживота различитих народа на овом тлу.

Пенанг није само место за љубитеље историје и културе, то је и модерна туристичка дестинација. Плаже Бату Ферингија нуде опуштање уз море, док брдо Пенанг нуди спектакуларан поглед на читаву област. Ботаничка башта Пенанг и Национални парк савршени су за природњаке и планинаре. Његова престоница је одлично место и за ловце на антиквитет, а познате ноћне пијаце остављају без даха посетиоце, својим спојем традиције и модерности.

У Џорџтауну је безброј традиционалних и модерних занатлија који стварају широк спектар јединствених производа. Живот у Пенангу је богат спој малајских, кинеских, индијских, перанаканских и европских утицаја, који одише духом аутентичности и радости на бројним традиционалним фестивалима. Колонијална архитектура и задивљујуће савремене зграде шармантно се уклапају, док ходате улицама на којима се стално одиграва неки спонтани уметнички перформанс. Необични мурали у Пенангу, доспели су на насловне стране бројних светских часописа, а у улици Хармони иза сваког угла чека вас ново ликовно дело. Многи туристи највише воле да лутају уским уличицама атрактивне престонице Џорџатауна, наоружани својим камерама. Један од најбољих начина да истражите град је да пратите стазу мурала, у кварту око старе британске тврђаве – ту је више од 50 мурала и скулптура на зидовима зграда из 19. века, од којих су многе некада биле кинеске продавнице.

Колонијална архитектура још увек поносно стоји – почев од величанствене зграде Градског већа до Капитан Келинг џамије и живописних храмова попут храма Кек Лок Си, највећег будистичког храма у Малезији. Свака зграда прича причу о времену када су се Британци, Кинези, Индијци и Малајци мешали на овом острву. Једна значајна зграда, изузетне архитектуре и препуна богате историје је вила Пинанг Перанакан, која је данас дом хиљадама антиквитета и колекционарских експоната. У њој је сада историјски музеј, а некада је служила као резиденција и канцеларија кинеског богаташа из 19. века, Чунг Кенг Куа.

 

Текст: Срећко Стојковић

Фотографија Саша Илић

www.serbiaworld.info

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању