Београд ће добити унапређену еколошку курирску службу. Она ће пошиљке достављати електричним бициклима које напајају батерије напуњене соларном енергијом. За пуњење батерија ће бити постављене станице на две локације у центру града. Достављачи ће преузимати напуњене батерије, а испражњене враћати на пуњење соларном енергијом. Очекује се да овај вид транспорта допринесе побољшању квалитета ваздуха у Београду, омогући бржи прелазак на зелени транспорт без штетних емисија и допринесе популаризацији коришћења овог типа возила. Ово је само једна од иновативних идеја које ће спровести Министарство заштите животне средине и партнер на пројекту „Европска унија за Зелену агенду у Србији“.
СОЛАРНОМ ЕНЕРГИЈОМ ДО ОДРЖИВЕ ПРОИЗВОДЊЕ
Планира се корисишћење соларне енергије за процес производње намештаја од буковог фурнира. Тиме се постиже двоструки ефекат, смањује се емитовање угљен-диоксида и обезбеђује се одрживо пословање. Поред изградње соларне електране за потребе производног процеса, једна компанија ће увести и софтвер који ће оптимизовати потрошњу енергије у производњи. Такође, произведена електрична енергија чуваће се у посебним батеријама које ће истовремено напајати електричне виљушкаре.
Друга компанија из Београда која производи соларне панеле, углавном за тржиште ЕУ, жели да кроз низ иновација постигне енергетску независност и престане са употребом фосилних извора енергије. Они планирају да искористе сунчеву енергију за своје потребе, али и да вишак произведене електричне енергије пласирају у електроенергетску мрежу. Компанија је предвидела да изгради соларну електрану и пуњаче за електрична возила, као и да направи тренинг центар за обуку инсталатера, техничара и инжењера пројектаната соларних електрана. Енергију коју произведу преко соларно-термалних панела на крову фабрике користиће за грејање објекта зими, а предвидели су и да добију статус потрошача-произвођача енергије што ће им омогућити да вишак добијене електричне енергије испоруче тржишту, што је додатна вредност овог решења.
ОЛОВКЕ И БОЈИЦЕ ОД РЕЦИКЛИРАНОГ НОВИНСКОГ ПАПИРА
Компанија из Смедеревске Паланке производи иновативне графитне оловке и бојице од рециклираног новинског папира. На тај начин вишеструко доприноси заштити животне средине, јер уместо дрвета и пластике за производњу користи рециклирани папир, нетоксичне материјале и минимално троши енергенте, пошто се у производњи користи доминантно ручни рад. Овај иновативни приступ производњи оловака и бојица доприноси и повећању свести код људи о важности очувања природе. Примера ради, једна тона рециклираног папира значи 24 спасена дрвета. Додатна вредност ове идеје је висок степен репликабилности управо због свих наведених карактеристика и минималног негативног утицаја на природу. Одрживост овог приступа огледа се и у релативно ниским трошковима набавке сировине.
Пише Н. Тодорић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању