Најмање 2.900 људи је погинуло, више од четири хиљаде је повређено, а више стотина води се као нестало. Ово су последице земљотреса јачине 7,7 степени по Рихтеру који је 25. марта погодио Мјанмар и суседне државе кад је реч о људским губицима, а материјалну штету још се нико не осуђује да процењује. Трагични биланс ће, извесно је, како време пролази бити још катастрофалнији. Потрес се догодио у 9.20 часова на дубини од 10 километара, 260 километара јужно од Мандалаја и 19 километара од престонице Нејпјидо.
Спасилачки тимови покушавају да пронађу још преживелих испод рушевина зграда у Мјанмару и Тајланду, а у здруженој петочасовној спасилачкој операцији коју су извели кинески, руски и локални тимови, једна жена је спасена након 60 сати проведених испод рушевина хотела „Велики зид“ у граду Мандалеју, наводи Ројтерс.
Уједињене нације су саопштиле да журе да допреме хуманитарну помоћ за око 23.000 преживелих погођених земљотресом у централном Мјанмару.
Кинеска новинска агенција Синхуа је пренела да је званични Пекинг упутио прву пошиљку помоћи суседном Мјанмару вредну 100 милиона јуана (13,78 милиона долара) укључујући шаторе, ћебад и приборе за прву помоћ.
Привремена отправница послова у Амбасади Републике Србије у Мјанмару Гордана Јакшић изјавила је за Њузмакс Балканс да су сви српски држављани добро.
Јакшић, која се налази у Јангону, граду на осам сати вожње од епицентра земљотреса, наводи да је била у канцеларији Амбасаде у тренутку када се осетило „лагано љуљање“.
– У почетку није било драматично, али како је време пролазило осцилације су биле све веће и схватила сам да је реч о јаком земљотресу. Инстиктивно сам се склонила у заклон, али је потрес трајао дуго. Нестабилност на ногама, благи осећај вртоглавице, нема страха, али немоћни сте и надате се да ће стати – описала је Јакшић .
Она је додала да су држављани Србије у Мјанмару „мала заједница“, као и да су сви у контакту и међусобно се помажу.
– Апелујем да сви наши грађане који дуже бораве у иностранству напишу мејл амбасадама и оставе контакт управо због оваквих ситуација – рекла је Јакшић.
Велике врућине, између осталог, отежавају акцију спасавања, а долази и до нестанка струје, додаје она и истиче да посебно забрињава мањак медицинског материјала и ванредне околности у којима раде болнице. После низа јачих земљотреса који су током викенда уследили после оног катаклизмичног, тло и даље подрхтава.
Приредила Милица Стаматовић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању