Жене проналазачи

Када се спомене проналазаштво, обично се мисли на епохалне проналаске који су променили свет: точак, телескоп, аутомобил, струја, телефон, парна машина, пеницилин. Али постоје проналасци који и те како утичу на развој човечанства, а појавили су се неприметно, без велике буке. Многи од њих потичу од жена, које су својом елоквенцијом и практичним начином размишљања, учиниле живот безбеднијим и лакшим.

Експрес лонац из II века

Легенда говори да су у петом веку пре Христа, жене Месопотамије пронашле вештину справљања пива. И не само да су га правиле, већ су га и пиле. Сматрало се да дојиљама прија за млеко. То веровање се одржало вековима! тари Финци су чак донели закон по коме су само жене имале право да справљају пиво! историји проналазаштва, првом женом проналазачем сматра се Марија Јеврејка или Марија Пророчица, која је живела у Александрији у II или III веку и бавила се алхемијом. Тражећи начин производње злата, смислила је разне лабораторијске уређаје: конструисала је суд са двоструким зидовима који је служио за постепено загревање материјала које је топила и одржавала на сталној температури. То је била претеча нашег експрес лонца, који Французи и данас зову „Маријина купка“. Осим тога је изумела и први апарат за дестилацију – трибикос. ада су у питању изумитељке, жене све до 19. века нису имале ни право на имовину, па нису могле ни да пријављују под својим именом своје изуме. Феминисткиња Шарлота Смит, која је живела у 18.веку, прва је особа која се борила за жене проналазаче и захваљујући њој је Патентни завод САД, 1888. године, сачинио званичну листу жена које су регистровале своје проналаске. Незванични спискови су и раније постојали, па је новинарка Ида Тарбел објавила 1877. чланак под насловом „Жене као иноватори“, у коме наводи 1935 жена изумитељки, али то није било ни приближно броју оних које су се бавиле проналазаштвом у САД, јер су стручњаци у Патентном заводу често сумњали у способност жена. Прва жена која је регистровала изум у Америци је Мери Диксон Кис (1752–1837) која је патентирала методу комбинованог ткања свиле са сламом. Мери је правила шешире, за које је материјал увозила из Енглеске, али када је то због ратова у Европи било немогуће, Мери је, у жељи да настави свој

посао, изумела ткање свиле са сламом и тако обезбедила материјал за рад. Позивајући се на закон донет 1790, Мери Диксон Кис је поднела захтев за заштиту патента. Тадашњи председник САД Џејмс Медисон је потписао њено право на патент, а прва дама, Доли Медисон је писмом честитала Мери Кис и захвалила јој је што је својим проналаском помогла женама у индустрији. Тако је, 1809. у регистар патената први пут уписано име једне жене.

Наставак прочитајте у броју 3120.