Живе скулптуре и стари младићи
ЗВЕЗДЕ НА МЕТРОПОЛИТЕН ГАЛА ВЕЧЕРИ

Прошлог понедељка је у Институту за костим, који се налази у оквиру  њујоршког Музеја уметности Метрополитен, одражана традиционална Мет Гала свечаност. Овај хуманитарно-гламурозни спектакл сваке године окупи  неколико стотина званица чија најважнија улога јесте да опчине остале својим избором костима, шминке, фризуре, маске, декорације на телу… Једино правило за званице које су корачале црвеним тепихом гласило је “Мода је уметност” И усклађено је са актуелном изложбом “Уметност костима”. Изложба спаја „одевне предмете са уметничким делима како би се открила суштинска веза између одеће и тела“.

Тако су неке званице више одавале почаст телу, а неке историји облачења. Током вечери прикупљено је рекордних 42 милиона долара за Музеј уметности Метрополитен, при чему се верује да су главни спонзори Џеф Безос и његова супруга Лорен Санчез Безос донирали десет милиона долара, док су поједини гости писали чекове и до милион долара како би прошли коначни списак званица одобрен од стране доскорашње уреднице “Вога” Ане Винтур, а сада једне од домаћина вечери.

Као и сваке године, црвени тепих привукао је више пажње него сама изложба, а брадавице, скелети и деколтеи доминирали су разговорима те вечери. Ово је била једна од спектакуларнијих Мет Гала последњих година, где су извајана тела дала атносферу готово као да смо у Музеју Мадам Тисо. Ипак, поред сензационализма, било је и промишљених одговора на питање да ли је мода уметност, кроз дизајнере и њихове музе, оживљавајући листу најбоље обучених инспирисану највећим светским уметничким колекцијама.

Бијонсе је постала најгламурознији скелет на свету, обучена од кључне кости до чланака у светлуцаве кристалне кости преко прозирне хаљине у боји коже, у сарадњи са дизајнером Оливијеом Рустеигом. Сестре Кардашијан су нагласиле своје груди – Ким, Кајли и Кендал носиле су корсете или оклопне грудњаке.

Било је још надреалних тренутака. Лиза из групе “Блекпинк” имала је две додатне руке у својој велом прекривеној хаљини, направљеној на основу тродимензионалних снимака њеног тела, а за цео тај дизајн био је заслужан Роберт Вун.

Мадонин готички украс за главу био је омаж надреалистичкој сликарки Леонори Карингтон, која је инспирисала и њен спот за песму „Ноћне птице из кревета“ из 1995, данас део колекције Музеја савремене уметности Њујорка.

Овогодишња Мет Гала била је донекле засењена нелагодом због тога како су Безос и други технолошки милијардери искористили моду да се позиционирају унутар Мет музеја, једне од најомиљенијих културних институција Њујорка. Те вечери, милијардери су се држали по страин, да ипак не би изазивали превише лоших коментара. Суоснивач “Гугла” Сергеј Брин позирао је у тамноплавом оделу са везом у стилу опуса сликара Матиса, док је Безос прескочио црвени тепих и придружио се супрузи унутра. Марк Закерберг, у Прада смокингу, и његова супруга Присила Чен, у црвеној Алаја хаљини, такође су дискретно ушли, али су седели за столом Ане Винтур.

Највише пажње изазвале су појаве певача Бед Банија и некадашњег супермодела Хајди Клум. Бед Бани (32) се појавио на црвеном тепиху са шминком (маском) због које је изгледао као знатно старији човек.

Уз изненађујућу шминку, музичар је носио потпуно црни смокинг по сопственом дизајну, направљен у сарадњи са Заром. Изглед је употпунио штапом и Картије накитом. Према саопштењу за јавност, циљ трансформације – коју је реализовао мајстор простетичке шминке Мике Марино – био је да Бед Бани изгледа 50 година старије. Ово је одговор на један од сегмената изложбе „Уметност костима“, под називом „Тело које стари“.

Хајди Клум се дословно држала задате теме вечери и њен костим је личио на тканину исклесану у камену а инспирација је било дело “Покривена Весталка” италијанског уметника Рафаела Монтија.  Ту живу скулптуру од мермера, али израђену од латекса и пене, створио је Мајк Марино, задужен и за изглед Бед Банија.

С.Ј.