Изложба под називом “Inside Out – Људски лик – портрет и аутопортет у збиркама Одељења за историју уметности Народног музеја Крагујевац” заправо је још један у низу пројеката које је у последње време реализовала ова установа културе. Концепт ове обимне изложбе је да се кроз српску историју ликовне уметности, од друге половине 19. века, па кроз цео 20. век, избором уметничких дела која се чувају у збиркама Одељења за историју уметности Народног музеја Крагујевац, покаже на који начин су се српски уметници бавили својим ликом и ликовима људи око себе, имајући у виду све историјске, друштвене и уметничко-естетске и стилске утицаје. Изложено је више од 70 дела, 20 скулптура, 33 слике, 19 графика и цртежа.
Ауторка изложбе је Татјана Милосављевић музејски саветник. Каже да је изложени материјал, условно речено, подељен на неколико целина. Приказане су историјске личности, односно особе које су обележиле политичко-историјску прошлост, као што су Милош Обреновић, кнегиња Љубица, кнез Михаило Обреновић, Хајдук Вељко Петровић, војвода Радомир Путник, Јосип Броз Тито…
Личности из области културе и друштвеног живота у овом одабиру су Вук Караџић, глумац Илија Јовановић, сликарка Вара Грбић, вајарка Мира Сандић, археолог Драгослав Срејовић, Урош Предић…
– Посебан сегмент изложбе су дечји портрети – каже Татјана. – Они су заступљени још у сликарству 19. века, али у савременој српској уметности на тему деце, па и дечјих портрета , у скулптури доминира Мира Сандић, а у нашој Збирци је и Јелена Јовановић и портрет њеног сина Вука као дечака.
Аутопортрети су још један сегмент изложбе. Посетиоци могу да виде како су себе доживљавали Ђорђе Андрејевић Кун, Милица Динић, Винко Грдан, Мића Поповић, Милош С. Максимовић, Јордан Ерчевић, Ђорђе Илић, Михаило Петров …
– На крају, треба нагласити да значајан сегмент у представљању портретске уметности имају крагујевачки уметници, као и они који су својим делима представили Крагујевчане – каже Татјана. – Ту су Војислав Трифуновић ( насликао двојицу директора крагујевачке Гимназије), Љубица Филиповић Лазаревић (аутопортрет и портрет У. Предића), Милош С. Максимовић (три аутопортрета), Јордан Ерчевић (аутопортрет и портрет младог мушкарца), Светислав Младеновић (Портрет мајке), Петар Лазаревић ( портрет мајке, портрет сестре, портрет професора Кострикина, аутопортрет)… и још њих неколико.
Наша саговорница додаје да она и колеге из Музеја овом изложбом желе не само да представе богати фонд уметничких дела и збирке Одељења за историју уметности, већ и да поред стручне јавности и широј публици приближе наслеђе које је Музеју поверено на чување.
Фотографије Предраг Циле Михајловић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању