Имам ноћне море
ДОГОДИЛО МИ СЕ

“Раније сам много чешће сањала а ноћне море сам имала спорадично. У последњих месец дана је то постало учестало. Пробудим се усред ноћи и после њих не могу да заспим. Читам сановник, тумачим снове. Опет одем у кревет и  људи ми “долазе“ у сан? Током дана неретко размишљам о томе и ове ноћне море ме баш муче. Зашто се оне  јављају и како да их се решим? “

 

                                                                                             Зорица из Бечеја

 

Снови, њихова учесталост па и они ружни снови су више карактеристични за период детињства, адолесценције јер се тада много чешће дешавају али и многе одрасле особе повремено могу имати ноћне море. Оне итекако ремете нормалан циклус спавања и компромитују преко потребан одмор. Чешће се јављају у женској популацији и постају чешћи опет у каснијем животном добу, како године пролазе и како старимо. У зрелијем добу их и много теже подносимо.

СТРЕС – он је први на листи најчешћих “криваца“ за лоше снове. Тачније, то је анксиозност која је настала услед неког битног догађаја, а који је имао негативне последице по особу. Неретко се особа пробуди усред ноћи и јасно се сећа свих грозота  које је сањала. Јављају се ако пред собом имате неки важан задатак на послу, неку велику презентацију, ако сте се свађали са шефом, уколико треба да идете на медицински захват, услед болести у породици….Особе које су склоне бригама имају веће шансе да ружно сањају, затим особе које пате од пост-трауматског стресног догађаја, које имају психозе…

МЕЛАТОНИН ИЛИ МАГНЕЗИЈУМ

Да бисте утонули у дубок сан пробајте да попијете магнезијум размућен у чаши воде. Научна истраживања су доказала да је он помогао пацијентима који пате од несанице да брже заспе, имају квалитетан сан и дуже спавају. Овај минерал помаже и код ублажавања стреса.У данашње време, када свака четврта особа пати од неког облика несанице, мелатонин се широко користи у бројним суплементима као природни лек за спавање. Он регулише сан и познат је као “хормон таме“. Хормон мелатонин производи пинеална жлезда, ендокрина жлезда која је лоцирана у самом центру мозга. У организму одраслог човека свакодневно се синтетише око 30 микрограма мелатонина, а како човек стари, све га је мање. Он се налази и у храни, на пример у трешњама, вишњама, орасима, кукурузу, риби, јајима, парадајзу.

 

 

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању