Када је министар војни Кнежевине Србије, генералштабни потпуковник Јован Мишковић, 1879. године донео одлуку да покрене војно гласило „Ратник“, изговорио је реченицу која је остала записана у свим аналима војне штампе: „Војска без свог листа је као човек без говора“. Од тог времена „Ратник“ ће постати важан часопис за тадашње и будуће генерације официра, који су умешно владали мачем и пером. За првог уредника војног гласила „Ратник“ постављен је генералштабни потпуковник Јован Драгашевић.
Издавањем војног гласила „Ратник“ ударени су чврсти темељи војном новинарству које ће се развијати и унапређивати у долазећим временима и калити у ратовима за одбрану отаџбине у балканским, Првом и Другом светском рату и послератној изградњи земље и новог друштвеног поретка. Постулат записан у војним аналима: „Да се у рат не иде ненаоружан, а својеврсно оружје, вазда је била и остала – реч. Реч та оштрица која немилосрдно засече, рану на срце, непребол у души, језу у костима, тај понор без дна, неспокој и слутња! А опет, увек и свуда присутна. Незамењива. Неодољива. Фатална. Ко с њима, речима, није знао и умео лоше му се писало. И обратно, који с њима добро стајао – добро је прошао. И у миру и у рату“ – и данас важи као општа порука и поука генерацијама припадника армије и посленицима војног новинарства.
При крају Другог светског рата, док су се још водиле тешке борбе на Сремском фронту за коначно ослобођење земље од окупатора и домаћих издајника, 25. фебрура 1945. године, из штампарије у Поп Лукиној улици у Београду кренуо је ка Шиду, Товарнику, Ердевику и пут ровова сремске равнице, први број новог војног листа природно названог „Фронт“. Борци су из „Фронта“, првог војног часописа у новој Југославији, обавештени да је победа на прагу, иако су се још водиле тешке борбе за коначно ослобођење земље. Дуго очекивана и скупо извојеввана слобода засијала је пуним сјајем – записао је дугогодишњи новинар, уредник и аналитичар војних гласила Петар Дамјанов.
Часопис „Фронт“ је после рата у новослобођеној земљи дуго времена био читани лист, који је сликом и речју обавештавао јавност о јачању и развоју оружаних снага тадашње Југославије и приказивао резултате и успехе народа у обнови домовине. Златно доба листа „Фронт“ било је у годинама прошлог века када је главни и одговорни уредник, пуковник Шиме Кроња, добио интервју од Врховног команданта Оружаних снага СФРЈ маршала Јосипа Броза Тита. Био је то јединствен подухват редакције, а часопис је штампан у милионском тиражу и разграбљен за неколико дана.
Пише Новица Пешић
Опширније прочитајте у нашем штампаном издању