Исус, какав није виђен
МОЗАИК:ШПАНИЈА

Катедрала у Саламанки домаћин је изложбе „Мистериозни човек“  у чијем фокусу је тело Исуса Христа.

Кустос изложбе Алваро Бланко из Саламанке истиче да се нико до сада није усудио да тако представи Христа, а реч је о представљању људског квалитета „без уметничког покрета“. Подвукао је и да се, иако је слика Исусова „најзаступљенија слика у целој историји“, нико раније није „усудио да направи хиперреалистично тело као што је ово“.

Бланко каже да је био заробљен причом о Торинском покрову, тражио је научно објашњење о том, како га многи сматрају, светом платну, али је на крају, после петнаест година истраживања, схватио да „чаробне ствари немају објашњење“. Током постављања тела за изложбу, додаје, разазнао је да стоји испред „представе Исуса из Назарета какву сви имамо“.

Изложба је постављена у шест просторија у којима је традиционални изложбени формат комбинован са технологијом, као што је видео-мапирање или имерзивна соба, где се генерише тродимензионална слика која окружује посматрача и где се пројектују стотине уметничких слика Исуса Христа, настале од првог века до данас.

У последњој просторији је укочено тело Исуса, тешко 75 килограма, направљено од комбинације латекса и силикона и са људском косом на глави. Рамена су му у модрицама од ношења крста, тело поцепано бичем, глава окрвављења од круне од трња, бок избушен, на рукама и ногама су трагови ексера… За разлику од неких традиционалних приказа Исуса, гениталије нису изостављене.

– Тело није стварно, али има изглед човека – објашњава Бланко.

У ту просторију истовремено могу да уђу само мале групе, од 15 до 20 посетилаца, које Исусово тело могу да виде изблиза, са рукама на леђима и без фотографисања.

Изглед тела је заснован на проучавању Светог покрова, који осликава, према речима водича кроз изложбу, „тежу тортуру него што се види на било којој слици, зверску смрт изазвану не само распећем, већ и бичевањем од стране два човека на само 60 сантиметара од Исусовог тела“.

Подаци из различитих студија опсиују како је тело примило 150 удараца који  су изазвали 250 рана распоређених по његовом телу у облику лепезе. Уметници који су правили тело за ову изложбу „ухватли“ су све што се види на Светом покрову и према тим подацими и направили скулптуру. Мере тела, високог 178 сантиметара, засноване су на тачкама крварења стопала, ногу и колена, између осталог. Тако је „антрополошки рекоснтруисано Исусово тело, на основу тестова са тродимензионалним приказима“, написали су аутори у презентацији изложбе.

На свечаној церемонији отварања, бискуп Саламанке Хосе Луис Ретана казао је да су присутни  сведоци „светског успеха“ који почиње у Саламанки, а када је реч о хиперреалистичком телу, он сматра да ће очи присутних „кроз физичке ожиљке проникнути у љубав Божју чији је Исус Христ отолетворење, а који је умро као злотвор и као жртва нашег спасења“.

 

Пише Милица Стаматовић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању