Николас Кејџ
Публика у распродатој сали „Ред Си Сук“ хотела Риц-Карлтон нетремице, са повременим изливима одушевљења, слушала је шта има да јој каже глумац који се приближава шездесетом рођендану и који је током четири и по деценије каријере снимио више од стотину филмова. Зато нас је запањио изјавом да ће се повући са филма! „Желим више да снимам телевизијске серије, можда да радим нешто у позоришту, на Бродвеју“, објаснио је своју одлуку глумац наводећи да је о томе почео да размишља након што му је старији син Вестон показао серију „Чиста хемија“. Ипак, то не значи да Николасa нећемо и даље гледати у филмовима, бар онима које је већ снимио или за њих потписао уговоре, попут „Саосећање са ђаволом“, у коме ће играти са Џоелом Кинамоном, чланом жирија на овом фестивалу), или наставак хита од пре двадесетак година „Господари рата“.
Сваки пут када би овај оскаровац споменуо назив неког свог филма, из сале би се чуо аплауз и хук одобравања, а причао је о филмовима које би му предложио неко из публике. Једну обожаватељку са постером његовог филма позвао је на бину да му се придружи и тада признао да и сам често купује преко „Ибеја“ неке сувенире из филмова које је снимао, као и стрипове које обожава.
Открио нам је да је породично презиме променио „јер редитељи не желе у својим филмовима да имају глумца који се презива Копола“ (легендарни редитељ Френсис Форд Копола је Николасов ујак) и да је на почетку каријере неким случајем пропао као глумац сасвим сигурно би постао рибар на Аљасци. Говорио је о некима од својих хитова као што су „Украдено лице“ („готово право ремек-дело“), „Гост Рајдер“ („као да је Дизни снимао филм о Фаусту“) и многим другим, о томе да му је жао што му је Џорџ Клуни преотео главну улогу у „Савршеној олуји“, што је пропао план за снимање „Супермена“ у коме би он тумачио насловну улогу, а засмевао нас је анегдотама које је доживео са ујаком или славним личностима као што су Шон Конери, Дејвид Боуви и друге.
Готово је немогуће скраћено препричати због чега смо сви са осмесима на лицу напустили овај час новије историје филма. Можда бисмо само додали занимљив глумчев избор најбољих сценарија за филмове у којима је играо: “Подизање Аризоне“, „Пољубац вампира“, „Напуштајући Лас Вегас“, „Адаптација“ и најновији (сада је у нашим биоскопима) „Сценарио из снова“.
Гвинет Палтроу
О дамама не би требало говорити недамски, али…. „Разговор са…“ који је водила Џомана Рашид са глумицом Гвинет Палтроу (51) био је толико досадан и незанимљив да ни питања из публике нису помогла да не траје пун час, што је предвиђено, већ петнаест минута краће. Џомана, богата Саудијка, некада и саветник за медије у саудијској Амбасади у Лондону, данас директорка у неколико компанија из медијских области, овде је била не само као директорка фондације овог фестивала која даје паре за снимање филмова, већ и као водитељка овог јавног разговора.
Она се није само превише снисходљиво односила према гошћи из Холивуда, већ се трудила да истакне себе у подједнаку раван. С обзиром да ова добитница Оскара и некада тражена глумица све више времена данас посвећује сопственој компанији „Гуп“ (здрава храна, велнес…), Џомана је више питања постављала о томе, као да је било кога у сали то занимало. Готово да смо сви задремали. Препадох се када је водитељка у једном тренутку нагласила: „Као пословна жена ја вас потпуно разумем, данас имам компанију са две хиљаде запослених и знам колико је тешко за једну жену да то води, има живот, породицу, … „ . Ја па ја! Иако није новинарка по професији, Џомана је, ипак, учинила да се новинари у сали осећају постиђено због оваквог интервјуа у целини. На изласку из сале смо се сви смејали, шта друго!?
А шта смо сазнали о Гвинет од ње саме? Готово ништа о Мареловим филмовима у којима је играла („престала сам да их гледам, више нисам успевала да похватам конце приче у целом том Марвеловом универзуму), о „Заљубљеном Шекспиру“, „Еми“, „Талентованом господину Риплију“, „Савршеном убиству“… Ипак, као ретко која позната личност Холивуда, Гвинет је рекла да њој није било нарочито тешко да крене у овај посао јер је одрасла уз мајку глумицу и позоришта у којима је играла. Није се жалила на на своју позицију жене у Холивуду, али је охрабрила оне које су због тога имале проблема да иступе јавно. Као своје менторе издвојила је редитеље Дејвида Финчера, Пола Томаса Андерсона и Веса Андерсона и признала да је од својих партнера највише научила од Џесике Ланг.
А на питање да ли ћемо је опет видети на платну, после недавне најаве да се заувек повлачи иза камере или у друге послове ван филма, Гвинет се насмејала: “Како сада стоје ствари, не верујем, али – никад не реци никад“.
Џејсон Стетам
Један од оних глумаца који су дошли само да се прошетају црвеним тепихом и успут, док су већ на њему, дају понеку изјаву окупљеним медијима био је Џејсон Стетам (57). Јунак холивудских акционих хитова најавио нам је свој нови филм „Пчелар“ као један од најзанимљивих прича које ће гледаоци наредне године моћи да виде у биоскопима: “Пун је емоција и узбуђења и заиста сам поносан на њега“. Редитељ тог остварења Дејвид Ајер (добитник Оскара) постали су пријатељи и већ планирају нови заједнички подухват према сценарију Силвестера Сталонеа.
– Силвестер је сјајан писац, многи тога нису свесни, ствара драматуршки одличне ликове – каже Џејсон који је каријеру почео у јефтиним енглеским кримићима да би касније постао један од највећих акционих хероја Холивуда. – Није то било планирано, једноставно сам пратио свој инстинкт, а имао сам и мало среће. Када скочиш у овај посао, можеш да се дохватиш мердевина и почнеш њима да се пењеш, а можеш и да промашиш мердевине и упаднеш у јаму пуну змија. У младости сам доста вежбао борилачке вештине и разне спортске технике и све сам то уградио у моје ликове на филмском платну.
Иако у каријери ниже хитове, схвата да су код критичара ти акциони филмови потпцењени:
– Док путујем светом видим да људи воле те филмове и да су сви веома позитивни према ономе што радим, што се не би могло рећи за церемоније доделе награда. Ту се акциони филмови ретко виде. Нисам огорчен због тога, имам сјајну каријеру – каже јунак филмова „Транспортер“, „Мег“, „Паклене улице“, „Плаћеници“ и других који је једно време био у опцији да постане нови Џемс Бонд.
Нема намеру да постане неки нови суперхерој у Марвеловом свету.
– Није то за мене, тесни костими и те ствари. Волим старомодне акционе филмове из осамдесетих, инспиришу ме људи попут Сталонеа или Шварценегера, па чак и неки пре њих као што су Стив Меквин, Пол Њумен или Клинт Иствуд. Нико од њих није се шминкао, утезао или летео.
Равнир Синг
Интезитет вриске обожавалаца у тржном центру „Ред Си Мол“ значио је само једно: индијско божанство је стигло у Џеду. Боливудски суперстар Равнир Синг (38) био је добитник почасне награде за целокупно стваралаштво. Синг је признао да није очекивао такву енергију његових обожавалаца у Саудијској Арабији и рекао да су „обожаваоци ветар за моја крила“. Синг је био гост и на првом издању овог фестивала пре две године када је ту приказан његов филм „83“.
– Ништа ме не узбуђује тако као филмови – рекао је Равнир у сали „Вокс Синема“. – Још као дете сам волео хероје Боливуда и Холивуда, а један од мојих идола био је у сали када сам примао ову награду. Џони Деп. Захвалио сам му се што ме је научио свему о уметности трансформације пред камером и што ми је био инспирација у послу.
Причао је о томе како се индијска кинематографија мењала током протекле две деценије и да он сада ужива у могућности да се, „попут камелеона зарад ликова на платну мењам физички, али и ментално и емотивно“:
– Ако гледам филм у коме играм и у њему не видим себе, Равнира Синга, онда је то победа.
Глумац који на фотографијама успешно ствара имиџ секси заводника, (индијска полиција га је испитивала због његових обнажених слика на друштвеним мрежама које су „узнемириле јавност“), у стварности више делује као комична замлата типа Чарлија Чаплина. Или се то нама само учинило? Тренутно снима наставак хита „Симба“ од пре пет година. У њему опет игра са својом супругом, у Индији славном глумицом Дипиком Падуконе. Они су данас један од највољенијих филмских парова у Индији а упознали су се пре тачно десет година на снимању индијске верзије „Ромеа и Јулије“. „Срећан сам што ми је животна партнерка у свету уметности јер другачије не би разумела колико је ово захтеван посао“, каже Синг који признаје да данас у биоскопе највише иду људи који воле акционе спектакле или деца због анимираних филмова и одличних визуелних ефеката, док остатак света то воли да ради у свом дому:
– Друштвене мреже су промениле све, не само начин гледања филма, већ и појам филма и значење славе. Данас свако може да створи неки филмски садржај и свако може да постане славан, без школе или искуства.
Пише Срђан Јокановић
Фотографије Гети Имиџис