МОЗАИК: НАПУЉ, ИТАЛИЈА
Вештачко срце може да се купи

Француска компанија „Карма“ објавила је да је први пут продала вештачко срце, познато под називом „Ејсон“, а створено у њеним лабораторијама. Срце је уграђено пацијенту у италијанској болници, у Напуљу, чиме је утрт пут даље комерзијализације овог производа „Карме“.

Имплантацију вештачког срца, са својим тимом, извео је кардиохирург Ћиро Мајело у болници „Моналди“ која је елитна у Европи по знању и искуству са применом вештачког срца.

Ниједан „Ејсан“ до сада није употребљен ван клиничких испитивања, истакла је портпаролка „Карме“, додајући да је трошкове операције од 150.000 евра покрио регионални здравствени центар који очекује рефундацију трошкова од Националног завода за јавно здравље.

„Ејсан“ је дизајниран за све пацијенте који пате од хроничних срчаних застоја или акутних застоја као последице инфаркта. Изум би требало да помогне и свим срчаним болесницима који пате од коронарних болести и артеријске хипертензије.

Француска компанија основана је 2008. године и током клиничког испитивања свог вештачког срца једно је недавно уграђено пацијенту у Универзитетској болници Дархам, у америчкој држави Северна Каролина. Одмах после саопштења о том подухвату акције „Карме“ на Париској берзи скочиле су скоро седам одсто, на 23,53 евра, што указује да је могући и већи скок после подухвата у Напуљу, односно првог вештачког срца уграђеног у Европи. Овај захват сматра се великим успехом француске компаније, која од децембра прошле године поседује званични сертификат европског стандарда, чиме су јој отворена врата за комерцијализацију вештачког срца у Европи.

Вештачко срце у Напуљу је добио педесетшестогодишњак који није испуњавао услове за „традиционалну“ трансплантацију срца. Последње вести кажу да је на интензивној нези, под строгим медицинским надзором. С обзиром на деликатност интервенције лекари су уздржани у прогнози, али кажу да је његово стање после операције стабилно. Пацијент болује од терминалне бивентрикуларне срчане инсуфицијенције и вештачко срце за њега је привремено решење.

– Захваљујући овој интервенцији биће могуће вратити плућну функцију неопходну за покретање процеса за укључивање на листу чекања за трансплатацију срца – каже професорка Мариза Де Фео, директорка Одељења за кардиохирургију и трансплантацију напуљске болнице.

Вештачко срце је, како објашњавају у „Моналдију“, „уређај за механичку подршку циркулацији“ којим се у целини замењује пацијентово срце које се хируршки уклања. Има  биолошке вентиле и ради уз помоћ малих електро-мотора који пумпају крв у аорту или плућну артерију, а дизајниран је да саморегулише опсег крвотока захваљујући уграђеним различитим сензорима и софтверима. Његов век трајања је око пет година.

 

Пише Милица Стаматовић

Опширније прочитајте у нашем штампаном издању